Edukacja domowa. Wady i zalety takiego sposobu kształcenia

Edukacja szkolna praktykowana jest od dawna, ale czy to dobre rozwiązanie? Wszystko zależy od możliwości rodziny i predyspozycji dziecka. Poznaj wady i zalety tego sposobu nauki, a następnie sam zdecyduj czy warto.

markery

Fot. Flickr.com Ben Chun CC 2.0

Nie da się ukryć, że rodzic to pierwszy i najważniejszy nauczyciel każdego dziecka. Nie wiadomo jednak czy z zagadnieniami poruszanymi przez szkołę publiczną byłby w stanie sobie poradzić. Niektórzy próbują i zapewniają, że edukacja domowa to najlepsze, co mogli swojemu dziecku podarować. Inni są temu przeciwni i wierzą, że prawidłowy rozwój malucha, a następnie nastolatka możliwy jest wyłącznie w otoczeniu rówieśników. Z chęcią przedstawimy stanowisko pierwszej i drugiej grupy.

Więcej czasu, możliwości i większe efekty

Wszyscy rodzice, bez względu na ich stan majątkowy czy miejsce zamieszkania może na swoje życzenie podjąć się indywidualnego kształcenia swoich dzieci. Wymaga to niemałego wysiłku, ale pociąga za sobą większą dawkę radości i większe efekty.

Czy wiesz, że?

Ta publikacja została zredagowana przy współpracy z ekipą Progenja Edu

Wiedza nie wynika już wyłącznie z książek dostępnych tylko dla wybranych. Internet poszerzył granicę, udostępnił wiadomości z całego świata, a sporą ich część prezentuje za pomocą atrakcyjnych zdjęć, filmów i prezentacji multimedialnych. Niewiele placówek szkolnych korzysta z takich rozwiązań, bo zazwyczaj nie mają na to czasu lub technologicznych możliwości. Zamykają się na schematycznych działaniach, do których wstępu nie mają nawet najmniejsze eksperymenty.

Dzieci uczące się w domu mają zdecydowanie więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Przecież znacząca część lekcji, szczególnie w szkołach publicznych, „ucieka” podczas sprawdzania obecności, pracy domowej zrobionej przez uczniów lub uciszania niegrzecznych osobników.

Kolejną kwestią jest indywidualność dziecka, która przez szkołę bardzo często jest niwelowana, a czasami nawet niszczona. Edukacja domowa sprzyja jej rozwojowi, przystosowuje dziecko do późniejszego życia wymagającego asertywności i rezygnowania z łatwiejszych dróg.

Poświęcenie rodzica, brak wsparcia finansowego i obowiązkowe egzaminy

Rodzic, który podejmuje się samodzielnego kształcenia swojego dziecka musi rezygnować z wielu zajęć, które mogłyby pozwolić mu na wymarzony po pracy odpoczynek, a domowa edukacja z założenia ma sens wtedy, kiedy skutkuje satysfakcją oraz spełnieniem zarówno dziecka, jak i rodzica.

Rodzice za podjęcie się samodzielnej edukacji swojego dziecka nie dostają finansowego wsparcia. Pomoc taką dostają wyłącznie placówki szkolne. Kolejne zagadnienie – rówieśnicy. Pozbawienie dziecka naturalnego kontaktu z kolegami w tym samym wieku może doprowadzić do różnych nieprawidłowości w zachowaniu i psychice. Edukacja domowa pociąga za sobą konieczność zdawania corocznych egzaminów, zarówno ustnych, jak i pisemnych z każdego przedmiotu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)